لیفت صورت


با بالا رفتن سن و پیشرفت روند پیری، پوست نیز دستخوش تغییراتی می گردد که آثار آن در ناحیه سر و گردن شل شدن و افتادگی پوست به همراه پیدایش چین و چروکهای عمیق و آشکار در سطح پوست می باشد. این تغییرات عمدتا ناشی از کاهش انعطاف پذیری پوست بدلیل تغییر در تناسب بافتهای کلاژن و الاستین و همچنین کاهش میزان آب پوست، کاهش میزان بافت چربی و ضعیف شدن ماهیچه های لایه زیرین پوست می باشد. نتیجه این تغییرات در نهایت همانگونه که اشاره شد شل شدن و افتادگی پوست می باشد که باعث اضافه به نظر رسیدن پوست می گردد.

با انجام لیفتینگ صورت می توان این افتادگی و چین و چروک ها را تا حد زیادی اصلاح کرد و نه تنها به صورت ظاهری جوان، بلکه حس جوان بودن را هم دوباره در شخص احیا کرد. سن و یا زمان مناسب برای انجام لیفتینگ صورت زمانی است که شما تمایل به بازگشت به چهره چندین سال پیش خود را داشته باشید، بدون توجه به عدد سن.

لیفتینگ صورت یا در زبان عامیانه لیفت صورت بیانگر نوعی از جراحی پلاستیک و زیبایی می باشد. هدف از این جراحی همان گونه که از نام آن پیداست کشیدن پوست صورت و بافت زیرین آن برای از بین بردن افتادگی پوست و جوانسازی صورت می باشد.

در لیفت گونه یا میدفیس ناحیه میانی صورت و گونه ها در جهت خلاف نیروی جاذبه به سمت بالا کشیده می شود. در لیفت گردن برای دست یافتن به نتیجه دلخواه و طولانی مدت علاوه بر کشیدن پوست می بایست ماهیچه پوستی گردن (پلاتیسما) را نیز کشید و جوانسازی کرد.

لیفتینگ صورت را می توان به دو روش باز، توسط برش های چندین سانتیمتری که از پشت خط مو در ناحیه شقیقه آغاز و پس از گذشتن از کنار گوش به پشت گوش منتهی می گردند، و یا به روش بسته یا اندوسکوپی انجام داد. انتخاب هر یک از این روش ها  منوط به مقدار اضافه پوست و انتظار شما از نتیجه جراحی می باشد.

برای نمومه از طریق روش اندوسکوپی تنها قابلیت جابجایی و کشش بافت موجود می باشد و نمی توان از این طریق پوست اضافه را جدا نمود.این مسئله در مورد شبه لیفتینگ هایی که برای نمونه توسط نخ لیفت صورت  انجام می شود نیز صدق می کند و همین امر سبب میگردد تا نتیجه خیلی مطلوب نباشد.

از آنجایی که بواسطه انجام جراحی لیفتینگ پیشرفت روند پیری متوقف نمی گردد، نتیجه این جراحی ابدی نمی باشد و شاید پس از گذشت ۷ تا ۱۰ سال نیاز به تکرار این جراحی باشد. برای جلوگیری از غیرطبیعی شدن نتیجه و از دست نرفتن میمیک طبیعی صورت نمی توان تمام چین و چروک های صورت را اصلاح کرد، برای نمونه خطوط عمودی دور لب. برای جلوگیری از پیدایش surgical-face می بایست حد و مرز ممکن در جوانسازی را شناخت و به آن احترام گذاشت.

لیفت صورت

تکنیک های لیفتینگ صورت:

لیفتینگ اسماس:SMAS-Lifting

لیفت صورت

در این تکنیک لایه اسماس که لایه ای پر استحکام بین پوست و روی ماهیچه های صورت قرار دارد مبنی اصلی برای جابجایی و کشیدن بافت می باشد. این لایه از بافت های زیرین خود جدا شده، کشیده و اضافه آن بریده می شود و به مناطق محکم دوخته می شود. راه های دیگری هم مانند دو لایه و یا پلیسه کردن اسماس موجود می باشند. انجام این عملیات ها بر روی لایه اسماس در ماندگارترشدن نتیجه تاثیر به سزایی دارد.

این تکنیک در روش هایی مانند S-Lift ,Fogli-Lift ,Soft-Lift ,MACS-Lift استفاده می شود.

لیفت صورت

مینی لیفتینگ Mini-Lift

در این نوع لیفتینگ تنها پوست کشیده می شود و هیچ عملیاتی روی لایه اسماس انجام نمی پذیرد. همانگونه که عنوان شد در صورتی که بافت اسماس کشیده نشود ماندگاری نتیجه جراحی زیاد نخواهد بود.

لیفتینگ مایع Liquid-Lift

در این نوع لیفتینگ توسط تزریق مایعاتی مانند چربی و یا اسید هیالوریک به صورت حجم داده می شود. ماندگاری این نوع لیفت بسته به ماندگاری مایع تزریق شده می باشد و پس از از بین رفتن اثر آن می بایست مجدد تکرار شود.

دوران نقاهت و نوع بیهوشی:

طول دوران نقاهت در اشخاص متفاوت می باشد و بستگی به نوع و بزرگی جراحی دارد. به همین نسبت قابلیت حضور در اماکن عمومی از یک تا هشت هفته پس از عمل متغییر می باشد.

لیفتینگ صورت را می توان بسته به شرایط روحی و جسمی  متقاضی و بزرگی مساحت مورد جراحی یا با بی حسی موضعی همراه با استفاده از داروی خواب آور و یا با بیهوشی عمومی انجام داد. مدت زمان جراحی نیز بسته به شمار موارد و مساحت مورد جراحی از ۲ تا ۴ ساعت متغیر می باشد.

ریسکهای نهفته در لیفتینگ صورت:

تورم، کبودی، عفونت، تاخییر یا اشکال در بهبود زخم، خط بخیه نافرم و پهن، آسیب به  اعصاب حسی و حرکتی و نامتقارن بودن دو نیمه صورت از جمله ریسکهای قابل ذکر در جراحی لیفتینگ صورت می باشند.

توصیه های پیش از جراحی:

– حداقل ۱۴ روز پیش از تاریخ جراحی می بایست با مشاوره پزشک معالج استفاده از داروهایی که خواص جلوگیری کننده از انعقاد خون را دارند قطع نمود.

– به حداقل رسانیدن مصرف نیکوتین و الکل ۴ هفته قبل از تاریخ عمل.

– در صورت وجود آلرژی و یا بیماری در حال معالجه حتما جراح خود را مطلع کنید.

– اگر به سرعت و بر اثرضربات کوچک دچار کبودی می شوید حتما جراح خود را مطلع کنید.

– اگر  دچار عفونت در ناحیه سر و گردن می باشید جراح خود را مطلع کنید.

– وجود بیماری های داخلی مانند فشارخون و قند خون بالا و …

– پیش از جراحی انجام آزمایش خون برای بیماران ما روتین می باشد

– در صورت وجود بیماری های داخلی مانند بیماری های قلبی و یا ریوی نیاز به مشاوره با پزشک متخصص می باشد.

– اگر در آینده نزدیک می خواهید کاهش وزن داشته باشید جراح خود را مطلع کنید.

– برای استتار خط بخیه تا زمان بهبود نهایی بهتر است از کوتاه کردن بیش از حد موهای خود قبل از جراحی خودداری کنید.

– اگر قصد رنگ کردن موهای خود را دارید، زمان مناسب برای این کار ۷ روز پیش و یا ۱۴ روز پس از انجام جراحی می باشد.

– از آنجایی که استحمام در روزهای نخست پس از جراحی میسر نمی باشد، حتما صبح روز جراحی استحمام کنید.

توصیه های پس از جراحی:

ـ بلافاصله  پس از جراحی می بایست با سردرد، تورم و هماتوم حساب کرد.

ـ استفاده از کمپرس سرد و بالا نگاه داشتن سر در هنگام خواب و استراحت. دستمال تمیزی را نمناک نموده، روی پوست خود قرار دهید و سپس بسته یخ را روی آن قرار دهید. این کار را ۶ تا ۸ بار، هر بار به مدت ۲۰ دقیقه انجام دهید. از گذاشتن مستقیم یخ روی پوست خودداری کنید. خنک کردن بیش از اندازه حتی باعث افزایش تورم می شود.

ـ پرهیز از داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپیرین به مدت ۲ تا ۴ هفته.

ـ نخ بخیه  در صورتی که قابل جذب  نباشد پس از ۷  روز کشیده می شود.

ـ گرفتن دوش از روز ۷ و پس ازکشیدن بخیه ها مجاز میباشد تا آن زمان می توانید موها و بدن خود را بدون خیس کردن بخیه ها شستشو دهید.

ـ در روزهای نخست از جویدن زیاد پرهیز و بیشتر از مایعات استفاده کنید.

ـ ۶-۸ هفته پس از جراحی از تماس مستقیم با نور خورشید پرهیز کنید.

ـ استفاده از نوشیدنی هایی مانند آب آناناس و آب کرفس در حد معقول که به معده آسیب نرساند برای بهبود سریعتر تورم توصیه می گردد.

ـ فعالیت ورزشی خود را می توانید ۴ هفته پس از جراحی از سر بگیرید.

– پس از یک هفته می توانید آرایش کنید.

– در هفته نخست از کرم های پوستی استفاده نکنید.

– روزهای نخست نیمه نشسته بخوابید

– نتیجه نهایی جراحی را زودتر از نیم تا یک سال پس از جراحی نمی توان بطور قطعی مورد قضاوت قرار داد.

– کیفیت پوست با انجام جراحی لیفتینگ تغییر به سزایی نمی کند و برای بهبود کیفیت پوست نیاز به انجام لیزرتراپی، میکرونیدلینگ و اینگونه درمان ها می باشد.


بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *