تزریق بوتاکس


بوتاکس نام تجاری بوتولینم توکسین از خانواده باکتری های کلستریدیوم بوتولینم گرفته میشود.
بوتاکس از طریق جلوگیری از انتقال سیگنال از پایانه عصبی به ماهیچه ها مانع انقباض عضله میشود که درموارد مختلف درمانی و زیبایی کاربرد دارد.
از بوتامس میتوان جهت درمان بلفارواسپاسم( گرفتگی عضله حلقوی چشم، درمان میگرن ، کاهش تعریق در افرادی که تعریق شدید نواحی کف دست و زیر بغل دارند و از بین بردن چین و چروک های سطحی پوست صورت بهره برد.
میزان دوز استفاده شده در بوتاکس بسیار اندک و کنترل شده میباشد و استفاده ان خطری ندارد ولی توجه به این نکته حائز اهمیت است که تزریق بوتاکس میبایست توسط پزشک مجرب و مسلط به آناتومی اعصاب و عضلات صورت انجام پذیرد چرا که تزریق نادرست و غیراصولی در محل نادرست ممکن است منجر به بروز عوارضی چون دوبینی اشکریزش افتادگی پلک( پتوز) یا بالارفتن بیش از خد ابروها گردد.
بطور معمول از بوتاکس بجهت از بین بردن چین و چروک یک سوم فوقانی صورت همچون خطوط افقی پیشانی خطوط اخم چین و چروک های گوشه چشم(پنجه کلاغی) و البته باتوجه به وضعیت چهره فرد در نواحی همچون زیرچشم دور لب روی بینی گردن چانه خطوط اندوه و چروک های عمیق تاسی اشاره کرد.

توجهات لازم پیش از تزریق بوتاکس:
افرادی که داروهای رقیق کننده خون (آسپرین، وارفارین، پلاویکس و …) مصرف میکنند دست کم یک هفته قبل از تزریق بوتاکس مبیبایست مصرف آن را متوقف کنند.
افرادی که داروهای ضدالتهابی غیر استروییدی نظیر ایبوپروفن استفاده میکنند چندروز قبل از تزریق میبایست مصرف ان را متوقف کنند.
افرادی که دچار التهابات پوستی و سوختگی های سطحی پوست ناشی از در معرض آفتاب قرارگرفتن میبایست ابتدا نسبت به ترمیم و برطرف کردن موارد فوق اقدام کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *